HABERLER Tümünü Gör

Cengiz Sağlam´dan İstiklal Marşı’mızın 94. yıl dönümünü hakkında açıklama

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili A.Adayı Cengiz Sağlam Afyonkarahisar’da bir dizi ziyaretlerinin ardından başkent Ankara’ya programları dolayısıyla dönüş yaptı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve Ankara’da programları doğrultusunda çalışmalar yapan Sağlam, İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin 94. Yıldönümünü kutlayan bir açıklama yaptı. Cengiz Sağlam yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
 
“İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 94'inci yıldönümünü kutluyoruz. İstiklal Marşımız 94 yıl önce Gazi Meclis tarafından kabul edilmiştir. 94 Yıl önce Milletvekilleri, milletimizin yazgısını değiştirmek için Meclisimizin sıralarında mücadele ederken, Mehmet Akif de veteriner hekim aynı zaman da bir milletvekili olarak hissiyatlı bir yürek olarak milli marşımızı kaleme almıştır.
 
Vatan topraklarının tehlikeye düşmesi karşısında, Anadolu'nun aşkla, tarihle ve kültürle yoğrulmuş yürekli insanları cepheye koşmuşlardır. Maraş'ta, Antep'te, İzmir'de, Afyonda ve ülkemizin dört bir yanında bağımsızlık mücadelesi verilmiştir
Yüreğinden kalemine kan çekerek, milletimizin ahu zarını, konferanslarında, vaizlerinde ve geceler boyu hissettiklerini bir dua ve haykırış gibi kaleme dökmüştür. Akif, umudu ve özgürlüğü anlatmış, aydınlık geleceği müjdelemiştir. Bu yüzden İstiklal Marşımız "Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" ile başlamış, "Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal" cümleleriyle tamamlanmıştır.
 
Ödül karşılığı olmadan yazmayı kabul eden Mehmet Akif Milli marşımızın TBMM Genel Kurul'unda okunmasından 48 saat önce de Taceddin Dergâhında milli marşımızı kaleme almıştır. Milli marşımız ilk 11 Mart 1921 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın yönetiminde oturuma başlayan Genel kurulda okunmuş, daha "Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" mısrasıyla birlikte milletvekilleri alkışlamaya ve gözyaşı dökmeye başlamışlardı. Yoğun istek üzerine 41 mısralık metin üç kez daha okunmuş ve milletvekilleri alkışlar ve gözyaşlarıyla dinlenmiştir.
 
Biz milletimizin geçmişiyle, hikâyesiyle, yaptıklarıyla ve bu millete ait olmakla onur duyuyoruz. Bu coğrafyada yapılanlardan, Anadolu'ya ekilen medeniyet tohumlarından ve insanı yüceltmeye çalışmaktan kıvanç duyuyoruz. Milletimizin tarihine geleceğine katkı sunan Mehmet Akif Ersoy gibi kahramanları unutmayacağız ve çocuklarımıza anlatacağız. Yalnız Türkiye de değil, Kosova da, Makedonya da … Marşımızın 10 kıtasını ezbere okuyan Makedonya nın Prizren şehrindeki Ece kardeşimiz gibi…
 
Tarihimizin büyük kahramanlarını, başta milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Şairimiz ve meslektaşım Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, İlk Meclisimizin kahraman milletvekillerini ve milli mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı ve şükranla anıyorum.
Talat TOPTAN

"En kısa zamanda milletvekili olmanı bekliyoruz bunu hakediyorsunuz.. Sevgilerlele Cengiz abicim.."

12 Şubat 2012